Cesta životem

Lucie Kramperová

Blíží se konec adventu – Ježíšek k nám přijde 24.12. už brzy ráno!

Blíží se konec adventu - Ježíšek k nám přijde 24.12. už brzy ráno!

Loni jsme to vyzkoušeli a bylo to bezva. Už zase vidím to kouzlo, jak se holčičky na Štědrý den ráno rychle umyjí, obléknou a poběží natěšené dolů do obýváku ke stromečku, zda pod ním mají dárečky. Jsem ráda, že moje dcerky ještě věří na Ježíška. Sofinka se každý den ptá, kdy už bude Ježíšek a já jí každý den odpočítávám zbývající dny do jeho příchodu k nám. Vidím na ní, jak je natěšená a nemůže se dočkat. Zároveň jsem jim vděčná, že nevyšilují s tím, co chtějí a co nechtějí, že neberou vánoce tak, že napíšeme dlouhý dopis Ježíškovi s tím, co chci a on mi to pěkně přinese. Jsou prostě roztomilé. Dopisy nepíšeme, jen si tak povídáme a přejeme si, co bychom chtěly, a možná, že to přinese … ? Jsem šťastná, že v nich vidím takové to nevinné radostné chvění a těšení na to, co bude.

Ano, Ježíšek k nám přijde již v noci z 23. na 24.12., aby se ráno holčičky probudily k rozsvícenému stromečku s dárečky.

Tedy k nám nosí dárečky Ježíšek. Dokud můžou holčičky věřit v Ježíška, nechám jim to. Až zjistí (doufám, že) přirozenou cestou, že Ježíšek není, mám na mysli – svým vlastním uvědoměním – věřím, že to pochopí. Mám pocit, že kdybych jim vzala Ježíška (jak to s těmi dárky vlastně je), vzala bych jim tu dětskou víru a dětské sny s tím související. A snít a nechat snít je krásné a moc důležité…

Letošní adventní čas měl pro mě osobně velké kouzlo a užila jsem si ho. Advent pro nás většinou znamená zvýšené úsilí při shánění dárků, nakupování a přípravách na Vánoce. Pro naše předky však advent znamenal tajemnou dobu očekávání a půstu. Já jsem jej pojala spíše odpočinkově, bez shonu za dárky a tak nějak v hloubce očekávání a rozjímání. Vlastně jsem ani moc neplánovala, co a jak udělám. Na počátku adventu jsem vyrobila dva adventní věnce, které můžete vidět na obrázku. Mám z nich radost a líbí se mi. Jeden jsem darovala. Upekla jsem trochu zdravého cukroví. Postupně jsem zapálila adventní svíčky na svém věnci a mnoho dalších svíček k rozjímání. S holčičkami jsem prožívala a prožívám jejich radost spojenou s adventním kalendářem a otevíráním čokoládových okének. Rekapituluji si pro mě významný rok 2015. Vytvořila jsem si svůj vision board 2016. Cítím vděčnost za řadu „věcí“ ve svém životě a za všechna setkání tohoto roku.

A přeji všem, abyste se měli dobře a dívali se na svět radostnýma očima nejen o Vánocích, ale i v dalších dnech, měsících a letech…

Chcete dostávat upozornění na novinky zveřejněné na webu emailem? Přihlaste se zde.

Leave Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *