Cesta životem

Lucie Kramperová

Život je výzva…

featured5

Vnímám takové věci…viděla jsem kluky, navštěvující základní školu, tlouci klacky do okrasných keřů před domem. Pak jsem je jednou viděla, jak si hrají venku se zbraněmi, respektive hračkami – maketami pistolí a samopalů. Přijde mi to všechno nějak zbytečně násilné. Jeden z těchto kluků, když je sám, tak hezky pozdraví a je milý. Když je v partě a potkáme se, vypadá to, že neumí mluvit a nevidí… Prostě hraje hru na přetvářku. Obecně je to asi spíše považováno za normální, vždyť jsou to kluci a jsou v partě. Přemýšlím zda neztrácejí svoji autenticitu, možnost vnímat krásy přírody a skutečné hodnoty.

„Ztráta moudrosti duše“ je nemocí, která způsobuje všechny naše potíže a ovlivňuje naši cestu životem. Vznikají úzkosti, závislosti, násilí, ztrácíme smysl života. Hrami na násilí, nebo hrami s násilím to může začínat. Podle vývojové psychologie si dítě autonomně osvojuje morální principy až ve věku okolo 7-8 let. Dítě tedy v tomto věku začíná uznávat určitá jednání za správná či nesprávná samo o sobě. Do té doby mu maminky a tatínkové, babičky a dědečkové říkají, co je a není správné. Možná že pokud mu umožňují ty pravé hry, říkat to nemusejí. Možná že pokud mu umožňují hrát si na střílení, dávají mu tím do rukou prostředek k vývoji jeho chápaní a pohledu na tuto oblast.

Od 3 do 6 let je hra dominantní činností dítěte a významně stimuluje rozvoj osobnosti dítěte

.
Asi bychom měli více přemýšlet, jaké hračky a jaké hry jsou pro zdravý rozvoj osobnosti ty pravé..Dítě do mladšího školního věku nerozlišuje fikci a realitu, nerozumí ironii….prostě věří tomu, co vidí a slyší, co poznává svými smysly.

S těmi „nevinnými“ pistolkami chlapečci střílí do kamarádů nebo třeba i do maminek…. Nejednou jsem slyšela stesky maminek, že jim to vlastně vadí, že jejich dítko má pistolku či něco podobného a že střílí do brášky a bráška na něj zase zpátky. Co nám vadí, normální asi není…?Myslím, že by bylo dobré, když už něco takového děti dostanou, aby zároveň dostaly i informace – ta správná slova – co, kdy, jak a proč. Možná je dobré počkat na vhodný čas? No a jsem u toho, já prostě zbraně doma nechci. Nejspíš mohou být nebezpečné…

Smysl vidím v podpoře dnešních děti – v tom, aby si udržely svoji bezprostřednost, upřímnost, smysl pro krásu, přirozenou hravost a aby zůstaly co možná nejdéle bez různých strachů…

Život je přeci výzva, nikoliv tragédie.

(Zdroj: Vývojová psychologie, J. Langmeier, D. Krejčířová, Grada Publishing 2006, 2.vydání)

Chcete dostávat upozornění na novinky zveřejněné na webu emailem? Přihlaste se zde.

Leave Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *